Ülo Krigul

07.11.1978 Tallinn
Eesti Heliloojate Liidu liige alates 2003

Ülo Kriguli muusika on dünaamiline ja peidab endas erinevaid stiiliallikaid. Tema helikeeles ühinevad postminimalistlik rütmienergia, sonoristlik tämbrimäng ja džässi-intonatsioonid. Kriguli uusimas loomingus on süvenemas konstruktiivne mõtteviis – helilooja huviks on "vaadelda akorde ja nendevahelisi suhteid kui geomeetrilisi kujundeid või graafilisi projektsioone".

Ülo Krigul lõpetas 1997. aastal Alo Põldmäe õpilasena Tallinna Muusikakeskkooli kompositsiooniklassi ning fakultatiivselt tuuba eriala. Aastail 1997–2003 õppis ta Eesti Muusikaakadeemias  kompositsiooni Raimo Kangro, René Eespere ja Tõnu Kõrvitsa juhendusel, 2004/2005 täiendas ennast Viini Muusika ja Kaunite Kunstide Ülikoolis professor Detlev Müller-Siemensi juures. 2006. aastal lõpetas ta magistrikraadiga Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia (juhendaja Tõnu Kõrvits).

Ülo Krigul on aktiivne muusikaorganisaator. 1995–1999 kuulus ta festivali Jazzkaar korraldustoimkonda, 1999. aastal asutas ta koos Timo Steineriga Eesti Muusikaakadeemia Sügisfestivali ning oli 2001 ja 2002 selle kunstiline juht. Aastail 2000–2004 oli ta festivali "Eesti muusika päevad" produtsent, aastatel 2005–2014 festivali üks kunstilisi juhte.
Alates 1993. aastast on Krigul olnud tegev ka mitmes džäss- ja rockansamblis klahvpillimängija ja arranžeerijana. Praegu tegutseb ta ansamblite Compromise Blue ning Contus Firmus klahvpillimängijana.

Ülo Kriguli loomingut on ette kantud mitmel Eesti muusikafestivalil, sealhulgas "Eesti muusika päevadel", rahvusvahelisel uue muusika festivalil NYYD, löökpillifestivalil "PaukenfEST", rahvusvahelisel pianistide festivalil "Klaver", festivalil "Klaaspärlimäng" jt. Tema muusika on kõlanud ka Saksamaal, Austrias, Tšehhis, Lätis, Ukrainas jm. Aastal 2019 on Krigul resideeriv helilooja Eesti Filharmoonia Kammerkoori juures.

Ülo Kriguli "Over-tour" saavutas 2003. aastal Artur Kapi nimelisel oreliteoste konkursil II koha. Orkestriteos "JenZeits" pälvis Berliini muusikafestivalil young.euro.classic 2005 auhinna Europäische Komponistenpreis 2005 ning rahvusvahelisel heliloojate rostrumil Pariisis 2007. aastal I preemia alla 30-aastaste heliloojate kategoorias. Teos kõlas maailmaesiettekandes 9. augustil 2005 Berliini Kontserdimajas Eesti Muusikaakadeemia Sümfooniaorkestri esituses Paul Mägi dirigeerimisel.
2005. aastal pälvis Ülo Krigul Eesti Rahvuskultuuri Fondilt parima debütandi preemia. 2006. aastal sai ta Heino Elleri nimelise muusikapreemia ning Eesti Kultuurkapitali Helikunsti Sihtkapitali aastapreemia festivali "Eesti muusika päevad" korraldamise ja Eesti kaasaegse muusika propageerimise eest (koos Timo Steineriga). 2007. aastal pälvis Krigul Eesti Kultuurkapitali aastapreemia mängufilmi "Sügisball" loomingulises kollektiivis ning Eesti Kultuurkapitali Helikunsti sihtkapitali preemia eduka loomingulise aasta eest. "Swan Bone City" (tekst Kristiina Ehin) häälele ja sümfooniaorkestrile pälvis festivali "Eesti muusika päevad 2012" heliloojapreemia ja Monaco Prints Pierre’i Fondi muusikapreemia (2014). 2016. aastal saavutas Ülo Kriguli teos "Vesi ise" segakoorile ja fonogrammile rahvusvahelisel heliloojate rostrumil Wrocławis teise koha. 2016. aastal pälvis Ülo Krigul Eesti Muusikanõukogu preemia, 2021. aastal Lepo Sumera nimelise heliloomingu preemia.

Soundcloud

© EMIK 2006
(täiendatud 2021, august)

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus).