Tõnis Leemets

10.06.1972
Eesti Heliloojate Liidu liige alates 2020

Tõnis Leemets on õppinud kitarri Georg Otsa nimelises Tallinna Muusikakoolis ning lõpetanud elektroakustilise ja klassikalise kompositsiooni erialal Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia (BA, 2019, juhendaja Margo Kõlar; MA, 2021, juhendajad Margo Kõlar ja Helena Tulve).

Aastast 1993 mängib ta ansamblis Weekend Guitar Trio. 1990ndatel oli tema projekt Treee üks eesti tantsulise/elektroonilise jazzi teerajajaid. Leemets on kitarristina esitanud paljude eesti nüüdisheliloojate teoseid (mh koos Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri, Tallinna Kammerorkestri, Eesti Filharmoonia Kammerkoori ja Eesti Rahvusmeeskooriga) ja esinenud soolokavaga 20. sajandi tšellošedöövrite seadetest elektrikitarrile.

Ta on kirjutanud teoseid erinevatele koosseisudele elektroonikast ja sooloinstrumentidest kammeransamblite ja orkestriteni ning loonud muusikat filmidele, lavastustele ja kuuldemängudele; samuti juhtinud raadiosaateid (peamiselt Klassikaraadios). Tema teoseid on esitanud ansamblid Una Corda, Ensemble Fractales, Politsei- ja Piirivalveorkester jt.

2004. aastal pälvis Tõnis Leemets koos Mart Soo ja Robert Jürjendaliga Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali aastapreemia Weekend Guitar Trio kontserttegevuse eest kodu- ja välismaal. "Võtkem Tartu rütmid" sai kolmanda koha Tartu raekoja kariljoni originaalpalade konkursil 2017. aastal. "Noodilood" puhkpilliorkestrile pälvis preemia 2020. aastal Puhkpillimuusika Koja, EMTA ja PPA orkestri korraldatud uudisloomingu kontserdil "Tärkav. VaskID". Samal aastal võitis Leemets EMTA kontserdi- ja teatrimaja publikukutsungi konkursi.

Tõnis Leemetsa koduleht: https://www.leemets.com/
Soundcloud: https://soundcloud.com/treee

© EMIC 2021

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus).