Peep Sarapik

19.09.1949 – 12.12.1994
Maetud Rahumäe kalmistule

Koorijuht ja helilooja Peep Sarapik on eelkõige tuntud oma Juhan Liivi tekstile kirjutatud ja  laulupeohümniks kujunenud laulu "Ta lendab mesipuu poole" autorina, viljaka koorimuusika loojana ning ERKI Kammerkoori dirigendina.

Peep Sarapik õppis Tallinna Muusikakeskkoolis ja Tallinna Muusikakoolis muusikateooriat ning lõpetas 1973. aastal Tallinna Pedagoogilise Instituudi koorijuhi erialal Harald Uibo klassis.

Ta töötas Eesti Muusikaakadeemia koolimuusikakateedris kontsertmeistrina (1978–1994), juhatas segakoori Olevine (1978–1981) ja Eesti Õpetajate Meeskoori (alates 1980, peadirigendina 1990–1994).

1981. aastal asus Peep Sarapik dirigeerima vastloodud ERKI (Eesti Riikliku Kunstiinstituudi) kammerkoori, mida ta juhatas elu lõpuni. Koor sai Sarapikule justkui loominguliseks laboriks, mille repertuaaris oli alati kindel koht tema muusikal.

Peep Sarapiku loomingu põhiosa moodustavad koorilaulud, millest suur osa on kirjutatud Juhan Liivi ja Hando Runneli isamaalist sõnumit kandvale luulele, aga ka vaimulikele tekstidele. Tema helikeelele on iseloomulikud uuslihtsuse esteetika, tundlik koloriiditaju, hingestatud ja sügav meloodiakujundus. Sarapiku tuntuim laul on Juhan Liivi sõnadele loodud "Ta lendab mesipuu poole", mis kõlas laulupeol esmakordselt 1993. aasta noortepeol segakooride esituses, lõpuühendkoorid on laulnud laulu alates 1999. aastast. Üldlaulupidude kavas on olnud veel Sarapiku meeskoorilaulud "Koduküla, kodumaa" ja "Loits" ning segakoorilaul "Rukkivihud rehe all". Helilooja viimaseks teoseks jäi "Kellamissa" segakoorile ja kelladele (1994), mille esiettekanne toimus Tarmo Leinatamme juhatusel ERKI Kammerkoori kontserdil 1995. aastal Tallinna Kaarli kirikus.

Peep Sarapiku loomingust on välja antud kaks autoriplaati – "Ma lillesideme võtaks..." (ERKI Kammerkoor, 2015) ja "Ta lendab mesipuu poole..." (ERKI Kammerkoor, 2010). Kirjastuselt Talmar & Põhi on ilmunud Sarapiku koorilaulude kogumikud "Eesti laulud segakoorile" (1993) ja "Ladinakeelsed ja vaimulikud laulud segakoorile" (1993).

© EMIK 2020

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus).