Mingo Rajandi

8.02.1980
Eesti Heliloojate Liidu liige alates 2013

Mingo Rajandi on helilooja, kontrabassist ja interdistsiplinaarsete projektide looja. Ta on lõpetanud Eesti Humanitaarinstituudi teatriõppe, saanud bakalaureusekraadi Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia jazzmuusika osakonnas kontrabassi erialal Taavo Remmeli juhendamisel ning magistrikraadi kompositsiooni erialal Tõnu Kõrvitsa ja René Eespere õpilasena.

Mingo Rajandi jaoks on muusika kirjutamine ja pillimäng alati käsikäes käinud. Esimeseks võimaluseks heliloojana kätt proovida oli 2006–2011 tegutsenud ja kolm albumit välja andnud ansambli Ajavares juures, mille repertuaarist ligikaudu pool pärines Mingolt. Hiljem lisandusid kollektiivid nagu Heliotroop, Verbarium, Avarus Trio ja peale kompositsiooniõpinguid asutatud kümneliikmeline elektroakustiline Avarus Ensemble, kus kohtusid nii klassikalise kui ka jazzi tausta ja kogemusega muusikud. Avarus Ensemble'i eestvedamine ning sellele komponeerimine ja arranžeerimine oli Mingo Rajandi jaoks väga oluline kogemus, andes võimaluse arendada ja avardada oma heliloojaprofiili nii žanriliselt ja stiililiselt kui ka kontseptuaalselt.

Mingo aina süvenevaks huviks on interdistsiplinaarsed projektid – koostööd näitlejate, kirjanike, kunstnike ja koreograafidega, kus ta saab rikastada oma väljendusvahendeid nii muusiku ja helilooja kui kunstnikuna laiemalt. Esimeseks sääraseks koostööks oli tantsuetendus “Hingelinnud” (2016), kus Marie Pulleritsu koreograafia aluseks oli Mingo Rajandi Avarus Ensemble'ile komponeeritud ning etendusel ka elavas esituses kõlanud muusika. Samm edasi oli multidistsiplinaarne etendus “Lingua Franca” (2017), mille jaoks Mingo lõi nii muusikalise kujunduse kui ka osales etenduses ühena neljast näitlejast. Huvi ühendada muusika ja luule viis 2016. aasta sügisel kontserdiprojektini “The Cap and Bells”, mis keskendus W. B. Yeatsi poeesiale, tuues lavale mitmeid uudisteoseid nii Mingo Rajandilt kui ka teistelt heliloojatelt ning ühendades muusikaga orgaaniliselt ka luuletekstide ette kandmise Iiri näitleja Shane O'Reilly poolt. Sama projekti raames valmis Rajandi heliteosele ka muusikalis-koreograafiline lühifilm “The Cap and Bells” (režissöör Carlos E Lesmes). Koostöö teatrimaailmaga jätkus 2018. aastal esietendunud lavastuses “Kontrabass” (Draamateater, lavastaja Rein Oja), mille tarbeks Mingo Rajandi lõi nii muusikalise kujunduse kui ka osales sõnatus rollis laval. Muusika eest lavastusele “Kontrabass” pälvis Rajandi Eesti Teatriauhinna 2020. Üheks seni suuremaks interdistsiplinaarseks tööks oli 2018. aastal festivali “Pärdi Päevad” tellimusel loodud lavateos “Creating Gods”, mis põhines Portugali luuletaja Fernando Pessoa poeemil, ning käsitles usu- ja religiooniküsimusi. Mingo Rajandi kontseptsioonil ning muusikal põhinev teos valmis koostöös iiri näitleja Paul Curley, iiri muusiku Sean Mac Erlaine'i, trummar Ahto Abneri, koreograaf Oksana Tralla ja kunstnik Kristjan Suitsuga.

Mingo Rajandi loomingu suurimaks tõukejõuks ja inspiratsiooniallikaks on olnud tema kirg võõrkeelte, kirjanduse ja luule vastu. Paljud tema teosed põhinevad tekstil. Viimastel aastatel on tema loomingus aina olulisemaks saanud sotsiaalselt teravad teemad, nt Martin Kuuskmannile kirjutatud fagotikontsert “Trees Talk”, mis on sündinud murest metsade hävimise pärast või rahvusvahelise trupiga loodud interdistsiplinaarne projekt “Deep Fake”.

Peale originaalloomingu on Mingol olnud võimalusi teiste heliloojate muusika seadmiseks ja rekomponeerimiseks. Olulisemateks näideteks on Jazzkaare 2019. aasta juubelikontserdiks tellitud ja Kirke Karjaga kahasse loodud kava “Erkki-Sven Tüür ja Lepo Sumera Rewrite” või samal aastal Veronika Portsmuthi Kooriakadeemia jõulukontserdiks uue vormi saanud Händeli “Messias”.

Mingo tegutseb aktiivselt mitmes ansamblis: Mingo Rajandi Kvintett, Argentiina tango interpreteerimisele pühendunud Trio Maag ja vabaimprovisatsiooni ja performance-kunsti piirimaile paigutuv The Free Musketeers, mille viimane ülesastumine toimus mainekal Huddersfield Contemporary Music Festivalil. Oma erinevate koosseisudega on Mingo Rajandi üles astunud ning oma muusikat esitanud Kanadas, Šveitsis, Venemaal, Soomes, Rootsis, Suurbritannias, Portugalis, Ungaris, Rumeenias jm. Lisaks oma ansamblite tarbeks repertuaari komponeerimisele on Mingo Rajandi loonud peamiselt kammermuusikat, samuti teatri- ja filmimuusikat. 2020. aastal valis Eesti Jazzliit ja festival Jazzkaar Mingo Rajandi Aasta jazziheliloojaks.

Vaata ka: www.mingorajandi.com

© EMIK 2020

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus).