Pärt Uusberg

16.12.1986 Rapla
Eesti Heliloojate Liidu liige alates 2012

Helilooja ja koorijuht Pärt Uusberg on lõpetanud Georg Otsa nimelise Tallinna Muusikakooli koorijuhtimise erialal Heli Jürgensoni juures, samas õppinud ka valikainena heliloomingut Alo Põldmäe ja Galina Grigorjeva juhendamisel. 2012. aasta kevadel omandas Uusberg Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias bakalaureuse kraadi heliloomingu erialal Tõnu Kõrvitsa juhendamisel. 2014. aastal lõpetas ta kompositsiooniõpinguid magistri astmes prof. Toivo Tulevi ja Tõnu Kõrvitsa juures ning 2018. aastal magistriõppe kooridirigeerimise alal prof. Tõnu Kaljuste juhendamisel.

2008. aastal asutas Pärt Uusberg kammerkoori Head Ööd, Vend oma näitlejast ja lavastajast venna Uku Uusbergi William Shakespeare’i ainetel loodud samanimelise diplomilavastuse tarvis. Sealt peale on koor tegutsenud aktiivselt nii Eestis kui ka välismaal ning saavutanud tunnustusi mitmetel kodumaistel konkurssidel sh Grand Prix' rahvusvahelisel koorifestivalil "Tallinn 2013". Koorijuhina on Uusberg juhatanud ka Eesti Koolinoorte Segakoori ning Riinimanda Kooristuudio laste- ja noortekoori. 2018. aastal pälvis ta Tõnu Kaljuste nimelise stipendiumi, 2019. aastal võitis Uusberg VII Eesti noorte koorijuhtide konkursi, Eesti Kooriühing valis ta Aasta dirigendiks 2021 ning kammerkoori Head Ööd, Vend Aasta kooriks 2021.

Pärt Uusbergi loomingu põhiosa moodustab koorimuusika, ent ta on loonud ka ansambliteoseid, klaveripalu, orkestri- ja filmimuusikat. Tema koorilaulud on loodud enamasti eesti autorite (Juhan Liiv, Ernst Enno, Viivi Luik, Karl Ristikivi, Indrek Hirv) või liturgilistele tekstidele. Nende heakõlaline ja endassesüüviv maailm haarab oma lihtsuse, õrnuse ning emotsionaalsete kõrgpunktidega.

Suurem osa Pärt Uusbergi koorimuusikast on ettekandele tulnud autori juhatusel kammerkoori Head Ööd, Vend esituses, koostöö seob teda ka Eesti Koolinoorte Segakooriga, Mitte-Riinimanda noortekooriga, kammerkooridega Voces Musicales ja Collegium Musicale, segakooriga HUIK ning kammermeeskooriga JÕUD. Temalt on uudisloomingut tellinud Eesti Rahvusmeekoor, TTÜ Akadeemiline Meeskoor jt. Tema orkestriteoseid on juhatanud Kaspar Mänd, Toomas Vavilov, Jüri-Ruut Kangur, Mikk Murdvee ja Hando Põldmäe.

Autori juhatusel on aset leidnud mitmed helilooja autorikontserdid Tallinna ja Rapla kirikutes: "Siis vaikivad kõik mõtted" (2008), "Lauliku talveüksildus" (2010), "Kuule mu palve häält" (2011), "Õhtu ilu" (dirigent ka Kaspar Mänd, 2014) ja "Te parem kuulake, kuis vaikus laulab..." (2015). 2011. aastal oli Uusberg esindatud kavaga ka Tallinn Music Week-i Eesti heliloojate esitluskontserdil.

Pärt Uusberg on pälvinud tunnustust heliloojana nii Eestis kui ka välismaal. 2009. aastal saavutas Uusbergi koorilaul "Ilus ta ei ole" I koha Tallinna Keskraamatukogu poolt korraldatud isamaaliste laulude konkursil. 2010. aasta veebruaris võitis tema "Taaveti psalm nr. 121" Eesti Heliloojate Liidu ja Pirita Kloostri koostöös korraldatud kompositsioonikonkursi "Taaveti laul". Sama aasta kevadel valiti Uusbergi klaveripala "Paradiis" Sydneys toimunud ülemaailmse nüüdismuusikaorganisatsiooni ISCM festivali World New Music Days programmi – seda läbi eraldiseisva eksperimentaalse konkursi "Momentary Pleasures", kuhu oodati heliloojatelt vaid ühe päeva jooksul komponeeritud teoseid. 2011. aasta noorte laulupeol anti Pärt Uusbergile üle Veljo Tormise Fondi stipendium. 2012. aastal äratas noore helilooja meeskoorilaul "Kuule mu palve häält" tähelepanu konkursil European Award for Choral Composers 2012, pälvides eripreemia a cappella koorilaulu kategoorias. Viljaka loomeaasta eest on Eesti Kooriühing Pärt Uusbergi kahel korral valinud Aasta kooriheliloojaks (2012, 2018), tema muusikaga CD-le "Liiv, meri ning mõtted" anti tiitel Aasta kooriplaat 2014. 2014. aastal pälvis Uusberg Gustav Ernesaksa Fondi Koorimuusika edendamise stipendiumi, 2015. aastal Marje ja Kuldar Sinki nimelise preemia "Noor Muusik" ja 2016. aastal Vabariigi Presidendi Kultuurirahastu noore kultuuritegelase preemia. 2023. aastal sai Uusberg Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali aastapreemia XIII noorte laulupeo väärika ettevalmistuse ja kunstilise juhtimise eest ning Gustav Ernesaksa Fondi peastipendiumi. Eesti Rahvusringhääling valis Uusbergi Aasta Muusikuks 2023.

Uusbergi koorimuusika on jõudnud ka Eesti laulupidude kavadesse: "Nad vaatavad üksteise otsa" kõlas noormeestekooride esituses 2011. aastal XI Noorte Laulu- ja Tantsupeol "maa ja ilm". 2014. aasta üldlaulupeol tuli esitusele kolm Uusbergi teost: "Lauldes" (2012, tekst Andres Ehin ja Ly Seppel) mudilaskoorile, "Muusika" (2008, tekst Juhan Liiv) segakoorile ja "Mis on inimene?" (2012, tekst Doris Kareva) meeskoorile.

Kirjastuselt Talmar & Põhi on ilmunud Pärt Uusbergi autorikogumik "Laule segakoorile" (2010). Pärt Uusbergil on ilmunud neli autoriplaati: "Siis vaikivad kõik mõtted" (kammerkoor Head Ööd, Vend, 2009), "Liiv, meri ning mõtted" (kammermeeskoor JÕUD, 2014), "Õhtu ilu" (kammerkoor Head Ööd, Vend ja keelpilliorkester Collegium Consonante, 2016) ja "Luiged läevad" (neidudekoor Kammerhääled, 2016).

Soundcloud: https://soundcloud.com/p-rt-uusberg


© EMIK 2013
Täiendatud detsembris 2023

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus).