Liis Jürgens

07.04.1983 Tallinn
Eesti Heliloojate Liidu liige alates 2006

Liis Jürgens (Viira) on helilooja, harfimängija ja improvisaator. Tema muusikale on omane kujundlik mõtlemine ja visuaalsuse tõlkimine muusikasse.

Liis Jürgens lõpetas Tallinna Muusikakeskkooli 2002. aastal kompositsiooni (Alo Põldmäe) ja harfi (Eda Peäske) erialal. Samal aastal astus ta Eesti Muusikaakadeemiasse, kus ta õppis Eda Peäske harfi- ja Helena Tulve kompositsiooniklassis, täiendades end samas ka elektronmuusika alal Margo Kõlari juhendamisel. Õppeaastal 2005/2006 oli Liis Viira vahetusõpilane Viini Muusika ja Kaunite Kunstide ülikoolis professor Adelheid Blovsky-Milleri harfiklassis. 2009. aastal lõpetas ta Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia magistriõpingud harfi erialal Eda Peäske juhendamisel. Vabaimprovisatsiooni on ta õppinud Taavi Kerikmäe ja Anto Petti juhendamisel.

2004. aasta oktoobris osales Liis Jürgens Salvatore Sciarrino workshop’is "Music and creative act" Roomas, 2004 ja 2006 võttis ta osa rahvusvahelisest noorte heliloojate workshop’ist Dundagas, Lätis. 2005. aasta augustis osales Liis Euroopa uue filmimuusika konkursil ja kursustel SoundTrack_Cologne 2.0.
2005. aasta alguses toimunud Eesti Filharmoonia Kammerkoori loomingukonkursil jõudis Jürgensi teos "Unelaul" kolme parema hulka. "Liivaterade raamat" suurele ansamblile pälvis festivali "Eesti muusika päevad 2012" heliloojapreemia. Soololaul "Mu tuba täis on väikeseid ingleid" võitis I preemia Suure-Jaanis toimunud konkursil "Uus laul" (2014).

Liis Jürgensi muusika on kõlanud uue muusika festivalil "Arena" Riias, rahvusvahelisel uue muusika festivalil NYYD Tallinnas, festivalil "Eesti muusika päevad" ja Eesti Muusikaakadeemia Sügisfestivalil. Tema teoseid on esitanud Eesti Filharmoonia Kammerkoor, Esbjerg Ensemble, Una Corda, Pärnu Linnaorkester, Vanemuise Sümfooniaorkester, Iris Oja, Mihkel Poll, Kaisa Roose, Risto Joost, Paul Mägi jpt. Harfimängija ja pianistina on ta oma teoseid ette kandnud ka ise.

Liis Jürgens tegutseb vabakutselise heliloojana, mängib harfi Eesti Riiklikus Sümfooniaorkestris ning ansamblis Una Corda. Lisaks teeb ta kaasa klarnetist Meelis Vindi grupis VindProject, Sven Grünbergi ansamblis ning esineb vabaimprovisatsioonidega (sooloprojekt Liz Wirestring). Aastast 2012 täiendab ta end Eesti Kunstiakadeemia animatsiooniosakonnas, liikudes visuaalkunstide ja muusika sidumise suunas.

Liis Jürgens:
"Lapsena arvasin, et muusika ja suurte heliloojate looming (näiteks Bachi muusika) on olnud maailmas kogu aeg olemas, täpselt nagu lehed, lilled, valgus ja vesi. Alles hiljem hakkasin taipama, et paljud helide järjestused ja kogumid on inimese loodud. Kuuldud autorite loomingu järeleaimamisest sai põnevaim tegevus. Siiani meeldib mulle leida seoseid erinevates teostes leiduvate sarnaste helikombinatsioonide vahel. Sest, mis seal salata, kõik on kõigest mõjutatud. Minu muusika ongi lihtsalt muljete kogum. See kajastab ja sisaldab kõike: kuuldut, nähtut, kogetut, mõeldut, õpitut (igapäevaelust metafüüsikani). Ja kõige rohkem ikkagi käesolevat hetke."

Soundcloud
Vimeo

© EMIK 2006
Täiendatud novembris 2017

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus).