Uudised

Lätis algasid laupäeval Balti Muusika Päevad

Balti nüüdismuusikale keskenduv festival toimub igal aastal erinevas Balti riigis ning korraldusjärg on jõudnud Lätini. Cēsises ja Riias on kavas on üheksa kontserti, kus kantakse ette 11 esiettekannet Läti heliloojatelt. Eesti heliloomingut esindavad Erkki-Sven Tüüri, Helena Tulve, Tatjana Kozlova-Johannese, Tõnu Kõrvitsa, Madli Marje Gildemanni, Mirjam Tally ja Märt-Matis Lille teosed. Festival kestab 18.–31. märtsini.

Eesti Muusika Päevad avalikustas programmi

Eesti suurim esiettekannete festival Eesti Muusika Päevad (EMP) avalikustas programmi ja piletid 26. aprillist 7. maini toimuvatele nüüdismuusika kontsertidele on saadaval. Festivali kaks keskset teemat „Hing ja Vaim“ paigutavad Tallinna ja Tartu kontserdiprogrammidesse erinevad rõhuasetused, mis samas teineteist täiendavad ja ühist tervikut loovad. Kunstilise visiooni kujundavad heliloojad Helena Tulve ja Timo Steiner. Tartu programmi kureerib Eesti Heliloojate Liidu esimees, helilooja Märt-Matis Lill.

Tõnu Kaljuste nimeline stipendium helilooja Alisson Kruusmaale

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia Fondi Tõnu Kaljuste nimelise allfondi komisjon valis 2023. aasta stipendiumi laureaadiks helilooja Alisson Kruusmaa.

Eestis jõuab esmakordselt lavale Monteverdi taastatud ooper „Ariadnet otsides“

Claudio Monteverdi sajandeid varjusurmas olnud ooper „Ariadne“ jõuab briti vanamuusikakorüfee Andrew Lawrence-Kingi rekonstruktsioonina Eestis lavale esmakordselt. Teos pealkirjaga „Ariadnet otsides“ etendub 16. märtsil Pärnu kontserdimajas ja 18. märtsil Estonia kontserdisaalis, esitavad Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Floridante barokkorkester Lawrence-Kingi juhatusel.

Eesti esiettekandele jõuab Tüüri „Deep Dark Shine“ ja „Action.Passion.Illusion“ saab 30

17. märtsil toovad Tõnu Kaljuste ja Tallinna Kammerorkester Eesti esiettekandele Erkki-Sven Tüüri teose „Deep Dark Shine“. Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kontserdisaalis kõlab ka Tüüri üks enimmängitava teoseid „Action.Passion.Illusion“, mille viimane osa valmis 30 aastat tagasi Tallinna Kammerorkestri esimeseks kevadkontserdiks.

Algas piletimüük XVII rahvusvahelisele koorifestivalile „Tallinn 2023“

13.-15 aprillil leiab aset XVII rahvusvaheline koorifestival „Tallinn 2023“, mille raames toimub Tallinnas 8 kontserti, kohtumised Tallinna koolikooridega, meistriklass koostöös MUBAga ning publikule avatud konkurss kõigile kooriliikidele, kus saab kuulata erinevate stiilide ja -ajastute muusikat.

Keelpillikvartett FourEst pühendab kontserdid Baltimaade heliloojate loomingule

Eeloleval nädalalõpul annab keelpillikvartett FourEst kaks kontserti Tallinnas ja Viljandis. 11. märtsil Eesti Teaduste Akadeemia saalis ja 12. märtsil Viljandi Pärimusmuusika aidas toimuvate kontsertide kavas kõlavad Erkki-Sven Tüüri, Anatolijus Šenderovase ning Pēteris Vasksi teosed keelpillikavrtetile.

Pianist Kadri-Ann Sumera andis välja albumi Mart Saare klaveriprelüüdidega

Tunnustatud pianist Kadri-Ann Sumera andis välja virtuaalse albumi eesti rahvusklassiku Mart Saare (1882–1963) klaveriprelüüdidega. Eesti klaverimuusika vaieldamatud pärlid on nüüd kuulatavad ka rahvusvahelise levikuga platvormidel.

Valter Ojakäär 100

10. märtsil möödub 100 aastat helilooja, saksofonisti ja muusikapublitsisti Valter Ojakääru sünnist. Tema sünniaastapäevale on pühendatud mitmeid sündmusi: bibliograafia esitlus Rahvusraamatukogus, kontsert ERRi Uudistemaja raadio 1. stuudios, tele- ja raadioprogrammid.

MUBA neidudekoor Iisraelis MustonenFestil

1.–6. märtsini viibis Tallinna Muusika- ja Balletikooli neidudekoor Iisraelis, kus festivali MustonenFest Tallinn–Tel Aviv raames anti kolm kontserti. Kontserdid oli publikurohked ning menukad, eriti sooja vastuvõtu pälvis kõikjal Arvo Pärdi teos “Peace upon You Jerusalem”.