Muusikauudised

“Ilu ja valu” Tartu Ülikooli aulas

25. oktoobril Tartus ja 26. oktoobril Pärnus soleerib kontserdil “Ilu ja valu” tšellist Theodor Sink, kelle esituses kõlab Dmitri Šostakovitši Tšellokontsert nr. 1. Dirigent Kaspar Mänd.

Hingedeaja eel toimuva kontserdi mõtteliin on aegade üleselt üks – alates inglise renessansiaegsest ballaadist, mis peitub Tõnu Kõrvitsa “Pisarate fantaasias”, läbi Haydini, Šostakovitši ning Sumera teose. “Neis kõigis on läbivalt helisemas tundmus ja inimlik aimdus, et õnn on võimalik elus ettetulevatest raskustest ning valust hoolimata”, tutvustas Mänd.

Theodor Sink on väljapaistev ja mitmekülgne interpreet, kes on nõutud nii solisti, kammermuusiku kui ka orkestrandina. Tema tšelloõpetajateks on olnud Laine Leichter, Leho Karin ja Henry-David Varema, Sibeliuse Akadeemias Marko Ylönen ning ta on pälvinud arvukalt laureaaditiitleid nii kodu- kui välismaistel konkurssidel. Theodor Sink on mänginud Tallinna Kammerorkestri, Põhjamaade Sümfooniaorkestri ja Eesti Festivaliorkestri koosseisus ning alates 2017. aastast on ta ERSO tšellorühma kontsertmeister.

“Dmitri Šostakovitši tšellokontsert kuulub iga endast lugu pidava tšellisti repertuaari, olles tehniliselt ning puht füüsiliselt nõudlik. Põhiline raskuskese langeb kindlasti sisule ning mängijale, kes seda julgeb endast läbi voolata lasta”, sõnas Sink, kes on interpreedina hinnatud oma sooja tooni ja naturaalse muusikalise väljendusrikkuse poolest. Tal ei ole kombeks endale žanrites piiranguid seada, mistõttu on ta omandanud võimalikult laiahaardelist repertuaari erinevatest ajastutest.

   Theodor Sink
 

20. sajandi ühe tunnustatuima vene helilooja muusika tegeleb noore tšellisti sõnul just kannatuse, valu ja vihkamisega. “Need peidavad end eeskujuliku igapäevakodaniku maski taha, öeldes “Paremini enam olla ei saakski”, samal ajal valust sissepoole karjudes ja nuttes. Mask moondub seespidisest pingest karikatuurseks, kuid ei pragune. See on minu jaoks Šostakovitši loomingu võtmeks”, iseloomustas ta esitatavat teost.

Theodor Sink esineb Eesti Pillifondi poolt talle kasutada antud Auguste Sébastien Bernardel (Père) tšellol (1842). Omanik: Hr Aare Kaarma.

Kontsert “Ilu ja valu” toimub 25. oktoobril kell 19 Tartu Ülikooli aulas ja 26. oktoobril kell 19 Pärnu kontserdimajas.

Vaata ka: PLO

Tagasi