Muusikauudised

„Great Service“ – kontsert vaimuliku muusikaga

Rahvusvaheliselt tunnustatud kooridirigent Edward Caswell, Eesti Aasta Koorimuusika Plaadi 2019 laureaat Voces Tallinn ja barokkansambel Floridante annavad 28. ja 29. augustil Eestis kaks kontserti. Nimiteos William Byrdi „Great Service“ on anglikaani kiriku vaimuliku muusika kroonijuveel.

William Byrd oli Shakespeare’i ja Marlow’ kaasaegne ning tema „Great Service“ on üks kõige lummavamaid kooriteoseid nii hääleulatuse kui ka tehniliste nõudmiste osas. Kuninganna Elizabeth I valitsemisajal kirjutatud teost peetakse tänaseni anglikaani kiriku vaimuliku muusika kroonijuveeliks. Kontserdil tuleb ettekandele teose kõige võimsam lõpuosa „Magnificat and Nunc Dimittis“.

Eesti heliloojalt Arvo Pärdilt on kavasse põimitud osad teosest „7 Magnificat-antifoni“, mille iga osa eraldi kujutab neitsi Maarja ülistuslaulu.

Kontserdikavas on ka Heinrich Schützi, Jacob Obrechti jt vaimulik muusika.

Kontserdid algavad 28. augustil kell 19 Tartu Jaani kirikus ja 29. augustil kell 19 Tallinna Jaani kirikus. Musitseerivad rahvusvaheliselt tunnustatud kooridirigent Edward Caswell, kammerkoor Voces Tallinn ja barokkansambel Floridante.

Kontserdid on pühendatud Arvo Pärdi 85. sünnipäevale.

Edward Caswell on kooridirigendina aktiivne üle Euroopa – ta teeb koostööd Madalmaade Raadio Kooriga ja dirigentide Kenneth Montgomery, Hans Grafi, Masaaki Suzuki ja James Gaffiganiga, samuti Riccardo Chailly ja Hollandi Kuningliku Kontserdimaja Orkestriga, Bernard Haitinkiga ja Euroopa Kammerorkestriga. Lisaks kollektiividega BBC Singers, SWR Vokalensemble, NDR Choir, MDR Rundfunkchoir, WDR Rundfunkchoir Köln, Bamberg Symphony Choir, Danish National Choir, Collegium Vocale Gent. Caswell annab regulaarselt meistrikursusi ning ta on Briti Koorijuhtide Liidu nõukogu liige ja esindaja.

Kammerkoori Voces Tallinn (asutatud 1999) eesmärgiks on keerulised väljakutsed klassikalise koorimuusika valdkonnas, väga olulisel kohal koori tegevuses on vokaalsuurvormide esitamine. Koori repertuaar hõlmab kogu lääne muusikalugu – ulatudes vanamuusikast (Tallis, Victoria, Palestrina) nüüdisheliloojate uudisteosteni (Holten, Tulev, Tulve, Seppar, Steiner, Krigul) – ja sisaldab olulist osa maailma koorimuusika klassikast. Jaanuaris 2020 pälvis Voces Tallinna ja USA dirigendi David Puderbaughi plaat „A Black Birch in Winter” (2019) Eesti Aasta Koorimuusika Plaadi 2019 auhinna. 2015. aastal pälvis kollektiiv Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali aastapreemia kõrgetasemeliste kontsertide korraldamise eest. Voces Tallinn teeb koostööd erinevate rahvusvaheliste solistide ja dirigentidega, koori kunstiline nõustaja on Risto Joost.

Barokkansambel Floridante (asutatud 2014) ühendab Eesti muusikuid, kel süvendatud huvi varase repertuaari esitamise vastu. Ehkki Floridante „ristiisaks“ on üks G. F. Händeli ooperikarakteritest, on ajaloolistel pillidel mängiva ansambli missiooniks tuua hästituntud saksa kõrgbaroki kõrval Eesti kuulajani head muusikat, mille loomisaeg jääb 16. ja 18. sajandi vahele. Muuhulgas on Floridante koostöös Eesti Rahvusraamatukoguga ettekandele toonud siinmail 19. sajandil tegutsenud baltisaksa mõisnike laululoomingut. Floridante on esinenud erinevates koosseisudes arvukatel Eesti ja Euroopa festivalidel ning tegeleb ka ise varase muusika kontsertide korraldamisega.

Kontserte korraldab Voces Tallinn, toetavad Kultuuriministeerium ja Eesti Kultuurkapital.

Vaata ka: https://vocestallinn.ee/et/

Tagasi