Tiit Kiik

14.09.1950 Kuressaare

Tiit Kiik on õppinud aastatel 1959–1966 akordioni Kuressaare Lastemuusikakoolis Heinz Armi klassis ja 1966–1970 Tallinna Muusikakoolis Heinrich Annioni juhendamisel. Aastatel 1970–1971 jätkas Kiik õpinguid Tallinna Riiklikus Konservatooriumis (hilisem Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia), õppides puhkpilliorkestri dirigeerimist Leopold Vigla käe all ning aastatel 1970–1976 orelit Hugo Lepnurme juhendamisel. Lisaks õppis Kiik klaverit Erna Saare ja Valdur Rootsi klassis. Aastal 1970 võitis Kiik Baltimaade muusikakoolide konkursil I koha.

Tiit Kiik on töötanud Estonia kontserdisaali orelihooldajana, aastast 1985 on Kiik Niguliste muuseum-kontserdisaali orelihooldaja ja organist. Juba üliõpilasena võttis Tiit Kiik osa suurvormide ettekannetest Neeme Järvi dirigeerimisel, aastast 1984 on esinenud kontsertidega Eesti kirikutes ja Skandinaaviamaades, ansamblistina Saksamaal, Inglismaal, Kanadas ja USAs. Tiit Kiik on ka sage esineja festivali „Helisevad Saaremaa orelid“. Lisaks on Kiik teinud salvestusi Eesti Rahvusringhäälingu fondi sh koos Kalle Kauksiga ning osalenud mitmete CD-de salvestustel. Koos Toomas Mäeväljaga on ta aidanud renoveerida hinnalisi oreleid maal ja linnas. Tiit Kiik on Eesti orelisõprade ühingu asutajaliige (1999). Aastal 1999 pälvis Tiit Kiik Peeter Süda preemia ning aastal 2008 Hugo Lepnurme nimelise preemia.

Tiit Kiige repertuaaris on esikohal eelkõige vanamuusika ja Johann Sebastian Bachi looming, ent tema repertuaar hõlmab peaaegu kogu orelimuusika ajalugu, näiteks on ta mitmel CD-l interpreteerinud ka Ameerika heliloojate loomingut. Omanäoliselt tõlgendab ta Saksa, Prantsuse, Belgia, Hollandi, Skandinaaviamaade, Eesti ja Ameerika muusikat ning kontsertporgrammides on sagedasti esindatud ka Eesti heliloojate looming. Tiit Kiigele on teoseid pühendanud mitmed heliloojad sh Anne Kilstofte (USA).

© EMIK 2014

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus).