Taavi Kerikmäe

30.04.1976 Tartu

Taavi Kerikmäe tegutseb aktiivselt vaba improvisatsiooni ning eksperimentaal- ja elektronmuusika vallas. Ta on esinenud mitmetel kaasaegse muusika festivalidel ning astunud üles erinevates improvisatsioonikollektiivides ning džässkooslustes. Samuti tunneb ta huvi elektroakustika ja tehnoloogilise muusika vastu.

Taavi Kerikmäe alustas muusikaõpinguid õpetaja Anu Antzoni juures Heino Elleri nimelises Tartu Muusikakoolis. Ta on lõpetanud 2000. aastal Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia klaveri eriala ansamblisti suunal Aleksandra Jouzapénaité-Eesmaa juhendamisel ja 2003. aastal magistriõppe kammeransambli erialal Marje Lohuaru klassis. 2004. aastal lõpetas ta magistriõppe Lyoni Konservatooriumis (Certificat d' Études Complémentaires Specialisées) kaasaegse muusika erialal Fabrice Pierre’i juhendamisel. Alates 2005. aastast jätkab Kerikmäe doktoriõpingud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias.

Taavi Kerikmäe töötab juhatajana Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia Nüüdismuusika ja improvisatsiooni keskuses, õpetades vaba improvisatsiooni ja kaasaegset muusikat. Samuti on ta läbi viinud improvisatsiooni õpitubasid Varssavi Chopini nim. Konservatooriumis, Madridi Kuninglikus Konservatooriumis, Patumthani rahvusvahelisel teatrifestivalil Tai Kuningriigis ja Gröönimaal.

Taavi Kerikmäe on osalenud mitmetel kaasaegse muusika festivalidel nii Eestis kui ka välismaal, sealhulgas solistina IRCAM’i festival „Agora” Pariisis ja ansamblistina festivalidel „Les Musiques” Marseille’s, „Why Note” ja Pierre Boulez’i festival St. Etienne’is, „Les Musicades” ja „Musiques en Scéne” Lyonis, „Fruits de Mhêre” Mhêre’is, „Time of Music“ Viitasaaris, „Meridian“ Bukarestis, „Stockhausen not Stochausen“ Palermos ja mujal. Lisaks on Kerikmäe andnud kontserte enamikes Euroopa riikides, Gröönimaal, Lõuna-Koreas ja Tai Kuningriigis.

2004. aastal valiti Kerikmäe rahvusvahelise improviseerijate grupi EIE (European Improvisators Ensemble) koosseisu. Improvisatsiooni vallas on ta koostööd teinud selliste välisartistidega nagu Chris Cutler, Jacques DiDonato, Jouzas Milasius, Isabelle Duthoit, Eric Eschampard, Xavier Charles, Jean-Marc Montera, Paul Lovens, Ucihashi Kazuhiza, Martine Altenburger, Michel Doneda, Noel Achoté, Jean-Francois Pauvros, Camilla Hoitenga jt.

Kerikmäe pikaajaliseks ansamblipartneriks on olnud Mart Soo. Alates aastast 2005 on nad koos olnud rahvusvahelise vabaimprovisatsioonilise muusika kontserdisarja ja festivali IMPROTEST kuraatorid. Nende ühine CD „Taavi Kerikmäe - Mart Soo +1” (Koos Chris Cutleri, Isabelle Duthoit', Xavier Charles' ja Jean-Marc Monteraga) oli 2007. aastal nimetatud parima džässiplaadi nominendiks Eesti Fonogrammitootjate Ühingu poolt. Samuti on ta pälvinud tähelepanu viimaste aastate salvestused ansamblitega U: (kaasaegne muusika) – CD „Uus Eesti Muusika” 2009, ASK (improviseeritud muusika) – CD „ASK: ” 2009 ning Broken Time Orchestra (elektrooniline muusika) – CD „Surmal on meie jaoks tähendus” 2007.

Kerikmäe on koostööd teinud selliste heliloojatega nagu Pierre Boulez, Tristan Murail, Vinko Globokar, Gilbert Amy, Sylvano Bussotti, François-Bernard Mâche, Alessandro Solbiatti, Thierry LeMey, Louis Andriessen, Yang Liqing ja Deqing Wen ning esmaesitanud Kimmo Kuituneni, Roméo Monteiro, Frédéric Pattari, Tatjana Kozlova, Toivo Tulevi, Mari Vihmandi, Märt-Mattis Lille ja Tauno Aintsi uudisloomingut.

Taavi Kerikmäe on loonud muusikat mitmetele teatri- ja tantsuetendustele – „Dear guests! Please be reminded...“ (Dmitri Hartšenko, 2001), „Meelega“ (Raido Mägi, 2001), „Undiin“ (Dmitri Hartšenko, 2006), „Mäng“ (Mart Kangro, 2006), „Hamlet“ (Oksana Titova, Rahvusooper Estonia, 2007) ja „Can’t Get No/Satisfaction“ (Mart Kangro, 2009). Samuti on ta komponeerinud muusikat draamaetendustele „Kajakas“ (A. Tshehhov, Pärnu Teater Endla, 2007), mille eest ta pälvis Eesti Autorite Ühingu 2007. aasta teatrimuusika auhinna, teinud muusikalise kujunduse lavastusele „Vaterland“ (Andres Noormets, Kanuti Gildi saal, 2008) ja loonud muusika Raadioteatrile „ÖÖ“ (A. Noormets, 2009).

Tunnustused:
- Riikliku kultuuri aastapreemia väljapaistvate loominguliste saavutuste eest 2021. aastal (2022);
- Prantsuse Vabariigi Kunstide ja Kirjanduse Ordeni rüütel (2016);
- Eesti Kultuurkapitali Helikunsti aastapreemia kui mitmekülgne ja uuenduslik interpreet (2014);
- Eesti Kultuurkapitali Helikunsti aastapreemia koos ansambliga U: (2009);
- Eesti Autorite Ühingu preemia muusika eest etendusele „Kajakas” (2008).

© EMIK 2010
(uuendatud augustis 2016)

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus).