Mati Turi

20.01.1968, Tartu
Eesti Interpreetide Liidu liige alates 2009

Mati Turi on nõutud tenor nii Eesti kui ka välisriikide lavadel. Tema repertuaari kuulub rikkalik valik oratooriumite ja suurvormide sooloosi, hulk ooperirolle ning samuti vokaalkammermuusikat. Turi repertuaar hõlmab muusikat barokist nüüdisheliloojate teosteni.

Mati Turi on lõpetanud Heino Elleri nimelise Tartu Muusikakooli (1988) koorijuhtimiserialal ja Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia (1996) Ants Üleoja dirigeerimisklassis. Laulu alal on ta täiendanud end Ervin Kärveti juures ning 2005. aastast alates Jaakko Ryhäneni käe all Soomes. Aastatel 1992–2004 laulis Mati Turi Eesti Filharmoonia Kammerkooris, kus sai alguse Mati Turi karjäär solistina. Koori kontserdireisid viisid mainekatesse kontserdipaikadesse Euroopas, USAs, Kanadas, Austraalias, Venemaal, Iisraelis, Jaapanis jm.

Mati Turi on laulnud tenoripartiid paljudel vokaalsümfooniliste suurvormide ettekannetel lisaks Eestile ka paljudes välisriikides. Tema repertuaaripagasisse kuuluvad nt Claudio Montveredi „Maarja-Vesper“, Dieterich Buxtehude „Membra Jesu nostri“, Maurice Duruflé „Cum jubilo“, Antonio Vivaldi missad ja vesprid, Georg Friedrich Händeli oratooriumid „Messias“, „Saalomon“, „Jeptha“, „Theodora“, Johann Sebastian Bachi „Matteuse passioon“, „Markuse passioon“, „Johannese passioon“ (evangelist ja aariad), Missa h-moll, „Jõuluoratoorium“, „Ülestõusmisoratoorium“, Magnificat ja kantaadid, Wolfgang Amadeus Mozarti Missa c-moll, Reekviem ja oratoorium „Davide penitente”, Joseph Haydni „Loomine“, „Harmoniemsse“ ja missad, Ludwig van Beethoveni Sümfoonia nr. 9 ja „Missa solemnis“, Giacomo Puccini „Messa di Gloria”, Giuseppe Verdi „Reekviem“, Camille Saint-Saënsi „Jõuluoratoorium”, Johannes Brahmsi „Rinaldo“ ja „Armastuslaulud“, Hector Berliozi „Kristuse lapsepõlv“, Franz Schuberti missad, Max Bruchi „Mooses“, Antonín Dvořák Reekviem, Carl Orffi „Carmina Burana“, Benjamin Britteni „Illuminatsioonid“, „Serenaad“, „Lucretia teotamine“ ja „Püha Nikolas“, Artur Honeggeri „Jean d’Arc tuleriidal“, Igor Stravinski „Oidipus Rex“, „Renard“ ja missa koorile ja puhkpillidele, Maurizio Kageli „St. Bach Passion“, Richard Straussi „Saksa motett“, Fridrich Bruki „Kunstnik Chagall“, Andrew Lloyd Webberi Reekviem. Eesti heliloojatest on ta solistina üles astunud sellistes teostes nagu Cyrillus Kreegi „Reekviem“, Johan Tamverki „Taavet ja Koljat“, Enn Võrgu „Valvake!“, Arvo Pärdi „Passio“ ja „Litany“, Veljo Tormise „Eesti ballaadid“, „Meestelaulud“, kantaat „Kalevipoeg“ jt. 2018. aasta juunis laulis ta Rudolf Tobiase oratooriumi „Joonas“ autori eestikeelse versiooni ja originaalorkestratsiooni esiettekandel.

Mati Turi on toonud esmaettekandele ka mitmete eesti heliloojate uudisteoseid, sh Raimo Kangro „Reetur“ ning „Uku ja Eco“, Alo Mattiiseni „Dispuut“, Galina Grigorjeva „Sipelgas John J. Plenty ja rohutirts Dan“, Tõnis Kaumanni „Stabat Mater“, Toomas Trassi „Kaks kurba laulu Ristikivi sõnadele“ ja „Luuka passioon“, Peeter Vähi „Müstilisel Kaydara-maal“, Tõnu Kõrvitsa „Kolm laulu Ernst Enno sõnadele“, Pärt Uusbergi „Kurbus“ jt.

Mati Turi on kaasa teinud mitme ooperi peaosalisena Eesti Filharmoonia Kammerkoori projektides (John Adamsi „Nixon Hiinas“, Benjamin Britteni „Koovitaja jõgi „) ja Nargen Opera koosseisus (Jopseph Haydni „Üksik saar“, „Elu kuu peal“ ja „Armida“, Ludwig van Beethoveni „Fidelio“). Karjäär rahvusvahelise ooperilauljana sai alguse 2004. aastal Printsi rolliga (Dvořáki „Rusalka“) Aleksandri teatris Soomes ning hoogustus aastal 2005 pärast vabakutseliseks lauljaks jäämist. Järgnesid osatäitmised Tampere Ooperis Juhana rolliga (Joonas Kokkoneni „Viimased kiusatused“), Schleswig-Holsteini muusikafestivalil Mefistofelesena (Ferruccio Busoni „Doktor Faust“), Kokkola Ooperis Alwana (Alban Berg „Lulu”) ja Don Joséna (Georges Bizet „Carmen”) ning Soome Rahvusooperis Paulina (Erich Wolfgang Korngold „Surnud linn“). Wagneri-lauljana tegi Mati Turi esimese rolli 2011. aastal Hollandis Nationale Reisoperas, kus astus üles Siegfriedina „Siegfriedis“. Sellele on järgnenud ülesastumised Siegfriedina „Siegfriedis“ ja „Jumalate hukus“ ning nimiosalisena „Parsifalis“ Nationale Reisopera kõrval nii Inglise ooperikompaniide Longborough Festival Opera ja Inglise Opera North koosseisus kui ka Chemnitzi Teatris Saksamaal. Lisaks on Turi laulnud Vürst Andrei Hovanskit (Modest Mussorgski „Hovanštšina“) Stuttgarti Ooperis ja Ismaelet (Giuseppe Verdi „Nabucco“) Tampere Ooperis.

Tähtsal kohal on ka koostöö Rahvusooperiga Estonia ja Vanemuise Teatriga, kus Turi on laulnud sellistes rollides nagu Cassio (Giuseppe Verdi „Othello“), Tannhäuser (Wagner „Tannhäuser“), Goffredi (Georg Friedrich Händeli „Rinaldo“), Wallenberg 2 (Erkki-Sven Tüüri „Wallenberg“), Phoebus, Sügis ja Hiina mees (Henry Purcelli „Haldjakuninganna“) ja Jonas Kempe (Eduard Tubina „Reigi õpetaja“).

Kammermuusikuna on Mati Turi kauaaegseks partneriks olnud pianist Martti Raide, kellega koostöö algas 2007. aastal. Igal hooajal on duo toonud publikuni vähemalt ühe uue laulukava. Ansambli repertuaarivalikus domineerivad peamiselt kaks suunda: saksa liedi-klassika (Franz Schubert, Robert Schumann, Hugo Wolf, Richard Strauss, Gustav Mahler, Arnold Schönberg, Anton Webern, Erich Wolfgang Korngold) ja eesti muusika (Mart Saar, Artur Kapp, Eduard Tubin, Ester Mägi, Tõnu Kõrvits jt), kuid esitatud on ka põhjamaade (Jean Sibelius, Edvard Grieg), prantsuse (Claude Debussy) ja vene muusikat. Lisaks Eestile on duo esinenud USA-s, Kanadas, Venemaal ja Saksamaal.

Mati Turi on esinenud mitmete orkestrite ja ansamblitega, sh Corelli Consort, Il Gardellino ja Ensemble Oxalys (Belgia), Ensemble Inégal (Tšehhi), Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, Pärnu Linnaorkester, Tallinna Kammerorkester, Läti Riiklik Sümfooniaorkester, Tampere Filharmoonia orkester, Kesk-Põhjamaa Kammerorkester, Lapi Kammerorkester (Soome), Malmö Sümfooniaorkester (Rootsi), Iisraeli Kammerorkester, Austraalia Kammerorkester, Orchestra dell’Accademia Nazionale di Santa Cecilia (Itaalia). Ta on teinud koostööd selliste mainekate dirigentidega nagu Sakari Oramo, Jukka-Pekka Saraste, Richard Farnes, Hannu Lintu, Nikolai Aleksejev, Eric Ericson, Hans-Christoph Rademann, Antonello Manacorda, Leif Segerstam, Frank Beerman, Sigvards Kļava, Gennadi Roždestvenski, Eri Klas, Neeme Järvi, Paavo Järvi, Olari Elts, Tõnu Kaljuste, Jüri Alperten, Anu Tali, Arvo Volmer, Paul Mägi, Lauri Sirp jpt.

Mati Turi on pälvinud Georg Otsa nimelise auhinna (2018), Eesti teatri muusikalavastuse aastaauhinna Tannhäuseri tegelaskuju kõrgetasemelise vokaalse teostuse eest Richard Wagneri ooperis „Tannhäuser“ (2014, Rahvusooper Estonia), Eesti Kultuurkapitali Helikunsti sihtkapitali preemia (2012 – säravad ooperirollid ja mitmekülgne kontserttegevus Eestis ja välismaal; 2002 – suurvormide soolopartiide esitused 2002. aastal) ja Eesti Kultuurkapitali stipendiumi „Ela ja sära!“ (2007).

Mati Turi ooperirolle:
Carlo (Vicomte de Sirval) – Gaetano Donizetti „Linda di Chamounix” (Teater Vanemuine, 2021)
René, Luxemburgi krahv – Franz Lehári „Krahv Luxemburg“ (RO Estonia, 2020)
Ernesaks ja Anto Raukas MIMi ooper „Eesti ajalugu. Ehmatusest sündinud rahvas“ (Rahvusooper Estonia, 2018)
Kalev Rasmus Puur „Pilvede värvid“ (Rahvusooper Estonia, 2017)
Erik – Richard Wagner „Lendav Hollandlane“ (Opera North, Inglismaa, 2015; RO Estonia)
Ismaele – Giuseppe Verdi „Nabucco“ (Tampere Ooper, 2015)
Vürst Andrei Hovanski – Modest Mussorgski „Hovanštšina“ (Stuttgarti Ooper, 2014)
Jonas Kempe – Eduard Tubin „Reigi õpetaja“ (Teater Vanemuine, 2014)
Goffredi – Georg Friedrich Händel „Rinaldo“ (Rahvusooper Estonia, 2013)
Parsifal – Richard Wagner „Parsifal“ (Chemnitzi Teater, Saksamaa, 2013)
Tannhäuser – Richard Wagner „Tannhäuser“ (Rahvusooper Estonia, 2013)
Phoebus, Sügis ja Hiina mees – Henry Purcell „Haldjakuninganna“ (Teater Vanemuine, 2011)
Siegfried – Richard Wagner „Nibelungi sõrmus“/„Jumalate hukk“ (Nationale Reisopera, Holland 2012)
Siegfried – Richard Wagner „Nibelungi sõrmus“/„Siegfried“ (Nationale Reisopera, Holland 2011;  Longborough Festival Opera, 2012; Opera North, Inglismaa 2013)
Paul – Erich Wolfgang Korngold „Surnud linn“ (Soome Rahvusooper, 2010)
Don José – Georges Bizet „Carmen” (Kokkola Ooper, 2010)
Marko – Einojuhani Rautavaara „Kaevandus“ (kontsertetendus, Tamperetalo, 2010)
Alwa – Alban Berg „Lulu” (Kokkola Ooper, 2009)
Mefistofeles – Ferruccio Busoni „Doktor Faust“ (Schleswig-Holsteini muusikafestival, 2009)
Wallenberg 2 – Erkki-Sven Tüür „Wallenberg“ (Rahvusooper Estonia, 2007)
Arbace, Ülempreester – Wolfgang Amadeus Mozarti "Idomeneo" (kontsertettekanne Estonia kontserdisaalis, 2006)
Florestan – Ludwig van Beethoven „Fidelio“ (Nargen Opera, 2005)
Schubert - Franz Schubert „Kolme neitsi maja" (Rahvusooper Estonia, 2005)
Cassio – Giuseppe Verdi „Othello“ (Rahvusooper Estonia, 2005)
Juhana – Joonas Kokkonen „Viimeiset kiusaukset“ (Tampere Ooper, 2005; festival „Praha kevad“, 2006)
Rinaldo – Joseph Haydn „Armida“ (Nargen Opera, 2005)
Ecclitico – Joseph Haydn „Elu kuu peal“ (Nargen Opera, 2005)
Gernardo – Joseph Haydn „Üksik saar“ (Nargen Opera, 2004)
Hull naine – Benjamin Britten „Koovitaja jõgi“ (Eesti Filharmoonia Kammerkoori ooperiprojekt Tallinna Linnateatris, 2004)
Endel – Karl Aaugust Hermann ja Raimo Kangro „Uku ja Vanemuine“ ja „Uku ja Ecu“ (Rotermanni Soolaladu, Eesti Filharmoonia Kammerkoori ja Tallinna Kammerorkestri ühisprojekt 1998)
Prints – Antonin Dvořák „Näkineid“ (Aleksanterin teatteri, Helsinki, Soome, 2004)
Mao – John Adams „Nixon Hiinas“ (kontsertetendus, Eesti Filharmoonia Kammerkoori ja Tallinna Kammerorkestri ühisprojekt, 1998)

Mati Turi koduleht

© EMIK 2013
(täiendatud aprill 2017)

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus).