Muusikauudised

Marianna Liiki kuraatorprogramm ning Tarmo Johannese ja Tammo Sumera osaluskontsert festivalil Poolas


Marianna Liik
  20. mail toimub tänavuses Euroopa kultuuripealinnas Wrocławis elektroonilise muusika õhtu, mille on kokku pannud noor helilooja Marianna Liik. Kontsert toimub 7. Tauron Musica Electronica Nova festivali raames ning esitleb muuhulgas kolme uudisteost heliloojatelt Ardo Ran Varres, Ekke Västri ning Marianna Liik. Festivali lõpetab Wrocławi uues kontserdimajas Tarmo Johannese ja Tammo Sumera osaluskontsert.

Tauron Musica Electronica Nova festival toimub Wroclawi uues kontserdimajas Rahvuslikus muusikafoorumis (Narodowe Forum Muzyki), mis ehitati valmis Euroopa kultuuripealinna aastaks. Festivalil esinejate seas on maailma üks juhtivaid nüüdismuusika ansambleid Ensemble Intercontemporain ja Wroclawi Filharmoonikud, mille sümfooniaorkestri koosseisu kuuluvad ka elektronmuusikud.

Marianna Liiki kava kuulub alaprogrammi „Linna heliportreed“, mille raames erinevate Euroopa linnade heliloojad on koostanud kogumiku oma kodulinna iseloomustavatest teostest.

„Mind huvitavad just need helid, mida pealiskaudsel kuulamisel ei märka. Tallinn, eriti vanalinn, on suurepärane koht, kus leida huvitavaid kõlapilte. Enda teose „Sissevaated aega ja ruumi” peamine muusikaline materjal pärinebki ühelt pühapäevaselt jalutuskäigult Tallinna vanalinnas,” räägib Marianna Liik kava koostamise lähtepunktidest. „Festivalil osalemine on suurepärane võimalus tutvustada Eesti heliloojate elektroakustilist muusikat. „Sound portrait of Tallinn” tutvustab Tallinna läbi eripalgeliste paikade: haiglate, vanalinna kirikute, kohvikute, sadamate, parkide. Need on kohad, kus erinevas vanuses inimesed erinevatel aegadel on suhelnud nii üksteise kui ka iseendaga. Tallinnas salvestatud helidel põhinevad kompositsioonid pärinevad aastatest 1999–2016,” tutvustab Liik projekti. „Linna suminad, löögid, tuksed, kahinad on saanud Eesti heliloojate teoste algallikaks. Erinevate heliloojate pilkude läbi vaadatakse inimese sisse nii otseselt kui ka ülekantud tähenduses. Heliportree läbivaks teemaks on katked Lepo Sumera teosest „Südameasjad”. Sumerat võib pidada eesti elektroonilise muusika isaks. Kavas on kesksel kohal Margo Kõlari teos „Tornikellade laul”, kus kõlavad Tallinna vanalinna kümne kiriku 47 kella.”

Spetsiaalselt selleks festivali kontserdiks on loodud kolm uut teost – Ardo Ran Varrese „Tallinna suminad”, Ekke Västriku „Contact with Tallinn” ning Marianna Liiki „Sissevaated aega ja ruumi”.

20. mai õhtul kuulutatakse samas välja tänavuse rahvusvahelise heliloojate rostrumi tulemused. Eestit esindavad maailma ühel olulisemal nüüdismuusikafoorumil Ülo Kriguli „Vesi ise” ja Maria Kõrvitsa „Langedes ülespoole, taeva kaarjasse kaussi“.

Festivali lõpetab aga 22. mail Wrocławis Rahvusliku muusikafoorumi kammersaalis Tallinnas Osaluskontsertide sarja korraldanud Tamo Johannes (flöödid, helimängude tarkvara) ja Tammo Sumera (helindus) interaktiivne kontsert, kus kõlab Jonathan Harvey „Ricercare una melodia“, Ryszard Osada „Glacial music” ja Marco Stroppa „Little i“.  
Tarmo Johannes ja Tammo Sumera

Vaata lka: Tauron Musica Electronica Nova

Tagasi