Muusikauudised

Imbi ja Raivo Tarumi kontsert Itaalias

 

19. oktoobril esinevad Itaalia linnas Grottaferratas Imbi Tarum (klavessiin, sopran) ja Raivo Tarum (barokktrompet, tsink). Paavst Benedictus XV nimelises gümnaasiumis aset leidval kontserdil jõuab esiettekandeni Rein Rannapi neljaosaline uudisteos „Naiivsed palad klavessiinile“ (2013), mis on valminud Imbi Tarumi tellimusel ning talle pühendatud.  
Imbi ja Raivo Tarum

Lisaks kõlavad kontserdil teosed sellistelt varabaroki ja barokiajastu heliloojatelt nagu Giovanni Paolo Cima, Adriano Banchieri, Giovanni B. Riccio, Bernardo Storace, Alessandro Stradella, Bernardo Pasquini, Henry Purcell, Giovanni Buonaventura Viviani ja Johann Sebastian Bach. Kontsert toimub festivali „I concerti di campagna 2013–2014“ raames, mis on korraldatud Karl Jenkinsi muusikaühingu poolt.

Klavessinist Imbi Tarum on üks tunnustatumaid vanamuusika interpreete Eestis, kes solisti tegevuse kõrval osaleb ka erinevates vanamuusikaorkestrites ja -ansamblites. Tarum on esinenud soolokontsertidega ja orkestrisolistina Saksamaal, Austrias, Hollandis, Taanis, Itaalias, Lätis, Soomes ja Eestis. Ajavahemikus 1978–1992 kuulus Tarum ansamblisse Hortus Musicus ning alates 1992. aastast osaleb ta ansamblis Tallinn Baroque. Tema koostööpartnerite on olnud mitmed hinnatud välisinterpreedid Wieland Kuijken, Paul Hillier, Andrew Lawrence-King, Harry van der Kamp, Edward Parmentier, Yves Cuenot, Lucy van Dael, Hans-Rolf Hauck, Xiang Gao, Ellen Hargis, Bruno Re ja Rafael Palacios. Eesti muusikutest kuuluvad Tarumi koostööpartnerite hulka dirigentid Neeme Järvi, Tõnu Kaljuste ja Andres Mustonen, lauljad Kaia Urb, Risto Joost, Uku Joller, Kädy Plaas, tšellistid Tõnu Jõesaar ja Villu Vihermäe, viiuldaja Mail Sildos ja paljud teised nimekad solistid. Lisaks on märkimisväärne Tarumi töö õppejõuna Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias, kus töötab aastast 1991 klavessiini- ja basso continuo õppejõuna.

Raivo Tarum on hinnatud solist, kelle repertuaari kuuluvad mitmed barokiaja suurvormid nagu Bachi missa h-moll, Ülestõusmisoratoorium, Jõuluoratoorium, Händeli Messias ja Monteverdi Vesper. Lisaks kuulub tema soolorepertaari hulganisti kammerteosed erinevatele koosseisudele. Ajalooliste pillide barokktrompeti ja zingi mängimist alustas Tarum ansamblis Hortus Musicus, kus mängis aastatel 1975-1992. Alates 1992 mängib ta ansamblis Tallinn Baroque. Raivo Tarum on esinenud Stockholmi Barokkansambli, Drottningholmi Barokkorkestri, Helsingi Barokkorkestri (dirigent Aapo Häkkinen), Bergeni Barokkansambi, Kuuenda Korruse orkestri (dir. Wieland Kuijken), Tallinna Barokkorkestri, Soome-Eesti Barokkorkestri, Corelli Consordi jpt. koosseisude programmides. Tihe koostöö seob teda Läti muusikutega, kus ta osaleb sageli barokkvormide ettekannetel Läti Barokkorkestri Collegium Musicumiga (dir. Maris Kupcs).

Tagasi