Muusikauudised

Heinavankeri kontserdituur Ameerika Ühendriikidesse ja Mehhikosse

Ajavahemikul 2.–11. november viibib sakraalmuusikaansambel Heinavanker kontserdituuril Ameerika Ühendriikides ja Mehhikos. Kokku annab ansambel kuus kontserti Ameerika Ühendriikides, neist neli Texase osariigis, ühe Arizonas ja ühe New Mexico osariigis ning ühe kontserdi Mehhikos.

Texase osariigis toimuvad kontserdid 2. novembril Amarillo Püha Andrew’ Episkopaalkirikus, 3. novembril Hill Kolledžis Hillsboros, 7. novembril Brazosport Kolledži Clarioni kontserdisaalis Lake Jacksonis ja 8. novembril Austini presbüterlikus kirikus, 9. novembril esinetakse Arizona osariigis St. Philip’s In The Hills Episcopal kirikus Tucsonis ning tuuri viimane kontsert leiab aset 11. novembril New Mexico osariigis Püha Frantsiskuse katedraalis Santa Fes. Mehhikos esineb Heinavanker 5. novembril San Francisco templis San Luis Potosis vana- ja barokkmuusika festivali „Los Fundadores“ raames.

Ansambl Heinavakri kavas on anonüümsete autorite missad 14. sajandist, eesti rahvakoraalid ja Margo Kõlari muusika.

Ansambel Heinavanker tegutseb aastast 1996 Margo Kõlari juhendamisel. Ansambel on süvenenud varajase kirikumuusika rikkalikku pärandisse, sünteesitakse esivanemate traditsioone ja modernse aja unistusi. Vääriline koht Heinavankri repertuaaris on nii eesti rahvakoraalidel, muinasaegsetel regilauludel kui ka Eesti nüüdisautorite loomingul. Nõnda nagu sajanditetagused laulikud suhtusid loovalt meloodiasse, nii püüab ka Heinavanker hoida laulude ansambliseadeid elusas ja arenevas olekus. Ansambli algupäraste vokaalseadete improvisatsioonilised vabadused võimaldavad lauludel kõlada iga kord veidi erinevalt. Nimi Heinavanker tuleneb Hieronymos Boschi (1453-1516) kuulsalt tiibaltarilt, millel on kujutatud tohutut heinakoormat veeremas läbi saamahimus vaevleva maa hukatuse poole. Pildi keskmes aga sünnib muusika, mida püüavad oma mõjusfääri saada nii salalik deemon kui ka palvetav ingel.

Heinavankri koosseisu kuuluvad Margo Kõlar, Kadri Hunt, Taniel Kirikal, Tõnis Kaumann, Vambola Krigul, Eve Kopli, Anto Õnnis, Ilona Ernes, Johan Randvere, Johannes Christopher Staak ja Maret Alango.


Tagasi