Andres Uibo

16.04.1956 Kivi-Vigala
Eesti Heliloojate Liidu liige alates 2006
Eesti Interpreetide Liidu liige alates 2000

Aktiivne muusikaelu tegelane Andres Uibo on tuntud eelkõige kui hinnatud organist, kelle tegevus on Eesti kultuurimaastikku rikastanud juba aastaid. Heliloojana kuuluvad tema loomingunimekirja teosed erinevatele kammerkoosseisudele, milles olulisel kohal on oreli kasutus, koorimuusika ning loomulikult sooloteosed orelile. Uibo helikeelt iseloomustab kõige üldisemas plaanis heakõlalisus, samuti leidub tema muusikas meditatiivsust, austust klassikaliste traditsioonide vastu ning orientaalseid kõlasidki (nt "Apocalypsis Symphony" IV osa "The New Jerusalem").

Teos "Then I saw..." võitis uute heliteoste konkursil Tallinnas 2003. aastal esikoha ja publikupreemia. Tema helilooming on kõlanud mitmel pool Euroopas, Venemaal, Aasias ja Ameerikas. Uibo teoseid on lisaks autori enda ettekannetele esitanud Tiia Tenno, Orthodox Singers, Tobiase Keelpillikvartett, Mari-Liis Uibo jt.

Andres Uibo heliteosed on kõlanud maailma kuulsates kontserdisaalides nagu Moskva Dom Muzõki, Peterburi Filharmoonia suur saal, Pariisi Jumalaema kirik, Milano katedraal, Monaco katedraal, Antwerpeni katedraal, Jeruusalemma kontserdisaal, Tel Avivi ooperimaja, Haifa ülikooli saal jne. Tema teosed on korduvalt kõlanud nimekatel festivalidel Euroopas, Venemaal, Aasias ja Ameerikas. Tema sümfoonilisi teoseid on mänginud ERSO, Läti Riiklik Sümfooniaorkester, Jeruusalemma Sümfooniaorkester ning Moskva Sümfooniaorkester "Orfei". Tema autori-CD "Apocalypsis Symphony" (2006) on lindistatud Riia Toomkirikus.

Andres Uibo lõpetas 1976. aastal Georg Otsa nimelise Tallinna Muusikakooli Leelo Kõlari ja Ülev Saare juhendamisel ning 1981. aastal Tallinna Konservatooriumi muusikapedagoogika ja oreli erialal Hugo Lepnurme oreliklassis, olles õppinud ka koorijuhtimist Lembit Verlini juures. Aastatel 1988–1991 täiendas Uibo end Saksamaal Speyeris Leo Krämeri ja Soomes Ton Koopmani juures ning osales Hans Haselböcki, José Luis Gonzáles Urioli ja Luigi Celeghini meistrikursustel. 1992–1994 õppis Uibo Lübecki Linnavalitsuse stipendiaadina Lübecki Kõrgemas Muusikakoolis Hans Gebhardi juhendamisel. Ta on osalenud Saksamaal Speyeri rahvusvahelisel organistide konkursil (1987), Budapestis Ferenc Liszti nimelisel rahvusvahelisel organistide konkursil ja mujal.

Alates 1981. aastast töötab Andres Uibo Niguliste kiriku organisti ning 1997. aastast Eesti Kontserdi produtsendina. Oreliõppejõuna on ta Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias töötanud alates 1994. aastast (2005 professor). Tema õpilaste hulka kuuluvad Aare-Paul Lattik, Ulla Krigul, Tiia Tenno, Maris Kaufmann, Marelle Siitas, Pille Metsson, Jaanus Torrim, Erika Jefimova, Rein Kalmus jt. Samuti on Uibo osalenud mitmete rahvuslike ja rahvusvaheliste konkursside žürii töös.

1987. aastal pani Uibo aluse iga-aastasele Tallinna Rahvusvahelisele Orelifestivalile, tegutsedes festivali kunstilise juhina. Tallinna Rahvusvaheline Orelifestival on kujunenud üheks maailma juhtivaimaks orelifestivaliks, kus on üles astunud 140 tipporganisti, nimekaid koore ja orkestreid. Alates 1998. aastast on Uibo heliloojatele Kappidele pühendatud Suure-Jaani Muusikapäevade kunstiline juht ja aastast 2012 Tallinna BachFesti kunstiline juht.

Aastatel 2001–2004 oli Andres Uibo Rahvusvahelise Artur Kapi Ühingu esimees. Alates 1996. aastast on ta Eesti Muusikanõukogu juhatuse liige ja 1999. aastast Eesti Orelisõprade Ühingu aseesimees. Lisaks on aidanud töö Tallinna Toomkiriku orelifondi juures ja aseesimehena Tallinna Jaani kiriku oreli fondi juhatuses kaasa Tallinna orelite korrastamises.

Uibo on koostanud raamatu "Eesti kirikuorelid" (Eres, 1994) ning redigeerinud kõik Artur Kapi oreliteosed, mis on koguteosena avaldatud kirjastuse Eres poolt.

Interpreedina on Andres Uibo andnud 1981. aastast esinenud ligi 2000 soolokontserdiga ja erinevate solistide ja ansamblitega pea kõigis Euroopa riikides, Venemaal, Jaapanis ja Israelis. Ta on on teinud koostööd paljude eesti muusikutega ning esinenud erinevates koosseisudes. Uibo repertuaar on äärmiselt lai ning mitmekesine, lisaks on ta olnud paljude Eesti heliloojate, sh Rudolf Tobias, Peeter Süda, Edgar Arro, Erkki-Sven Tüür, oreliteoste esmatutvustajaks kodu- ja välismaal.

Andres Uibo on salvestanud Eesti Raadiole ja mänginud sisse 33 helikandjat, sh 12 soolo CD-d ning hulk salvestisi erinevate koosseisudega, näiteks koos Jüri Leiteniga (1994; 2003; 2007), Ain Vartsiga (1999; 2003) ja Heiki Mätlikuga (2005; 2007). 2006. aastal ilmus Uibo esimene autori-CD (Eres), millel ta esitab oma helitöid Riia Toomkiriku orelil. Uibo teoseid on kirjastanud Eres Edition.

Andres Uibo on pälvinud Eesti Kultuurifondi aastapreemia (1990), Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali aastapreemia (1995, 1999), Valgetähe medali (2001), Eesti Vabariigi kultuuripreemia (2006), Eesti Muusikanõukogu aastapreemia (2006), Suure-Jaani valla (2010), Tallinna linna (2016) ning Vigala valla aukodaniku tiitli (2011).

Vaata ka: Andres Uibo

© EMIK 2011
Uuendatud novembris 2017

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus).