Corelli Consort

Barokkansambel Corelli Consort on üks väheseid muusikute ühendusi Eestis, kes mängib barokkmuusikat omaaegsetel originaalsetel keelpillidel ja ajastulähedases laadis. Ansambel tegutseb aastast 1992, esimene kontsert toimus Püha Vaimu kirikus Tallinnas. Corelli Consort ühendab endas eesti professionaalseid muusikuid, kel süvendatud huvi barokiajastu elufilosoofia ja esitustraditsioonide vastu. Seetõttu otsib ansambel ka esinemispaiku, mis võimendaks ajastutruult mängitud barokkmuusika sõnumit – mõisad, lossid, aadlipaleed, kirikud – väärtustades, tutvustades ja elustades muusika kaudu Eestis rikkalikult leiduvaid arhitektuurimälestisi.

Corelli Consort on saanud nime Itaalia helilooja, viiulimuusika ühe alusepanija Archangelo Corelli (1653–1713) järgi. Tänu sellele ja Eesti sajanditepikkusele kultuurilisele seotusele Saksamaaga on CC repertuaaris peamiselt Itaalia ja Saksa barokiaja meistrite looming – Corelli, Antonio Vivaldi, Johann Sebastian Bach, Georg Friedrich Händel, Georg Philipp Telemann jpt, aga samuti baltisaksa ja vene autorite muusika. Erilise tähelepanu all on nimihelilooja Corelli ja tema rikkalik sonaadipärand, kontserdikavades vahelduvad need teiste barokiaja heliloojate sonaatide, trio-sonaatide, concerto grossode, kantaatide ning aariatega erinevatele hääleliikidele ja instrumentidele. Muusika valikul on esmatähtis selle vaimne sõnum, tihti on CC unustatud barokiaja teoste esmaettekandja Eestis.

CC muusikud on varajase muusika esitusprobleemidega tegelenud juba aastaid ning täiendanud oma oskusi paljudel varajase muusika interpretatsiooni ja barokkpillide meistrikursustel välismaal. Kõik nad osalevad pidevalt mitmete selle ala orkestrite ja ühenduste töös: Corelli Barokkorkester, Capita Selecta Amsterdam, Tallinna Barokkorkester, Opus X Helsinki, Eesti Klavessiinisõprade Tsunft, Helsinki Barokkorkester, VI korruse orkester Helsinki, Euroopa Liidu Barokkorkester, ansambel Tallinn Baroque jne. CC koosseisu kuulub 2–6 muusikut, sõltuvalt kavast tihti ka enam. Ansambliga teevad pidevalt koostööd enamus eesti parimatest barokk-interpreetidest ja -vokaalsolistidest, samuti paljud tuntud välismuusikud Rootsist, Soomest, Lätist, Hollandist jm.

Viimaste hooaegade publikumenukad kontserdisarjad "Toompea muusikasalong", "Mõisaromantika", "Ajaloo ilu", "Eesti mõisad" jt. ühendavad baltisaksa kultuuripärandina Eestisse jäänud arhitektuuriväärtused omaaegse muusikaga ning sisaldavad palju huvitavat meie varasemast ajaloost. CC eesmärk on pakkuda publikule võimalikult mitmeplaanilist elamust nii muusikast, arhitektuurist kui ka ajaloost. Aastate jooksul on CC tutvustanud ligi 45 erinevat mõisa ning hulgaliselt omal ajal aadlisuguvõsadele kuulunud kauneid losse oma suurepäraste saalidega üle Eesti. Tänu CC tegevusele on aastaks 2008 metseenlikus sarjas „Eesti mõisad” rahalist toetust ja üleriigilist tähelepanu saanud kümme väikest mõisakooli või -lastekodu.

CC on leidnud kindla koha eesti muusikaelus. Ansambel mängib stiilis, mida võiks võrrelda vanade maalide puhastamisega järgnenud sajandite lisanditest. Nii võis see muusika kõlada sajandeid tagasi samades mõisa- ja lossisaalides. Tihti osaleb kontsertidel ansambli hea tuttav kunstiajaloolane Jüri Kuuskemaa, kes valgustab Maarjamaa ajaloo keerdkäike, hoonete arhitektuuri eripära ja omaaegsete väärikate suguvõsade saatusi. Mitmed CC kontserdid on salvestanud Eesti Raadio (ERR), sarjast "Eesti mõisad" valmis 2001. aasta suvel ETV erisaade "Muusikud metseenidena". Juunis 2005 ilmus ansambli CD-plaat "Beauty of History – Corelli Consort & Soloists" Telemanni ja prantsuse muusikaga (Bodin de Boismortier, Michel Corrette, Jean-Philippe Rameau). DVD-le on salvestatud Dmitri Bortnjanski Kontsert-Sümfoonia Eesti esiettekanne detsembris 2005 ning "Eesti mõisad 2006" lõppkontsert Väikemõisa väikelastekodus. Detsembris 2007 ilmus CC uus CD "Jõulud iidses Tallinnas", kus kõrvuti Corelli triosonaatidega (kontsertsalvestus) kuuleb barokiaja Itaalia kaunist pastoraalselt jõulumuusikat (Giuseppe Torelli, Francesco Manfredini, Alessandro Scarlatti), nähtuna läbi tänapäeva Tallinna muusikute loomingu. Aastast 2004 korraldab CC loomingulist tegevust agentuur Corelli Music.

Vaata ka ansambli kodulehele.

© EMIK 2008

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus).